niedziela, 13 października 2013

C.D. Wykładu niemuzycznego.

W związku z tym, że kol. wrq (pozdrawiam) i kol. patrykvel(pozdrawiam) słusznie zauważyli, że nie potrzebnie wrzuciłem do jednego wora wszystkie zjawiska i nazwałem je Clippingiem, spieszę wyjaśnić te pojęcia i ustawić je w odpowiednim szeregu.

Clipping - jest formą zakłócenia przebiegu fali, które pojawia się, gdy wzmacniacz jest przesterowany i próbuje dostarczać napięcie wyjściowe lub prąd poza jego maksymalnymi możliwościami. Nie jest to wbrew opinii zjawisko charakterystyczne dla strony cyfrowej czy analogowej sygnału.

Damping Factor - Współczynnik tłumienia, i jest to Impedancja głośnika/słuchawek do impedancji źródła. Tylko rezystancyjna część impedancji głośnika jest używana. Impedancja wyjściowa wzmacniacza jest również traktowana jako całkowicie rezystancyjna. Ten współczynnik mówi nam jak dobrze wzmacniacz będzie nam kontrolował bezwładność membrany. Im większy ten współczynnik tym lepsza kontrola elektryczna.

We wzmacniaczach lampowych typu OTL (bez transformatorów wyjściowych), może się zdarzyć, że słuchawki o niskiej impedancji, popierdują ochoczo, zamiast grać, nawet przy najniższej głośności. Spowodowane jest to przeciążeniem lampy zbyt niską impedancją układu. Można temu zaradzić zwiększając impedancję słuchawek, np. przez wpięcie rezystorów w kabel sygnałowy.


Pozdrawiam.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz